Domácí tortilly z pšeničné mouky s fazolovou směsí
Když se sestra dozvěděla, že jsme měli tortilly, dostala na ně také chuť, a tak jsme si je dnes dělali znovu. Z prvního pokusu o tortilly jsem se poučila a naučila se pár grifů, takže ty dnešní tortilly byly ještě o něco lepší, než ty víkendové. K nim jsme si udělali fazolovou směs – napadlo mě, že by bylo dobré něco takového k tortillám vytvořit, protože jsme si nechtěli dát kuřecí maso ani sóju. Při vytváření téhle fazolové směsi jsem se hodně nechala inspirovat mexickou kuchyní – fazole nebo fazolovou „kaši“ dávají Mexičané skoro ke všemu. Kaši píšu v uvozovkách, protože se nejedná o kaši, jak ji známe u nás, ale spíše u uvařené hrubě namleté fazole dochucené solí. Tak nějak jsme to udělali i my dneska a fazolovou „kaši“ ještě vylepšily o pár dalších ingrediencí. Nakonec se nám dělali boule za ušima 🙂
DOMÁCÍ PŠENIČNÉ TORTILLY
Ingredience (na 10 tortill)
- 2 hrnky hladké mouky
- půl hrnku vlažné vody
- 5 lžic olivového oleje
- špetka soli
Postup
Ingredience (3-4 porce)
- 3 stroužky česneku
- 1 střední cibule
- lžíce olivového oleje
- 2 středně velká vyzrálá rajčata
- 6 lžic rajčatového protlaku
- 200 g suchých kidney fazolí (možné použít i konzervované fazole)
- 1 lžička oregána
- 1 lžička chili
- sůl
Postup
1. Fazole si namočte den předem, ideálně na 24 hodin. Během namáčení vyměňujte vodu. Druhý den uvařte fazole do poloměkka. Po vychlazení je rozmixujte na hrubší kaši – tak, aby z nich nebyla úplná kaše, aby bylo do čeho kousat.
2. Na rozpálený olej přidejte na drobno nakrájenou cibuli a restujte do sklovata. Poté přidejte na drobno nakrájený česnek a na kostičky nakrájená rajčata. Restujte 2-3 minuty.
3. Přidejte pomixované fazole a protlak, zamíchejte a nechte 5-10 minut dusit po pokličkou. Pokud se vám směs bude zdát příliš hustá, můžete přidat trochu vody protlaku.
4. Ochuťte oreganem, chili a solí. Promíchejte a můžete podávat.
Provecho! 🙂